› درباره ما

 

 

فعاليت های نيلپر با ورود رايانه به صورت گسترده و به تبع، تجهيزات آن از جمله صندلي ويژه رايانه در سال 1371 آغاز شدند. بازار درحال گسترش رايانه، تواناييهاي فني از جمله قالب سازي و شم اقتصادي، بنيانگذار نيلپر را بر آن داشت تا به سمت توليد اين نوع صندلي گام بردارد. فعاليت توليدي نيلپر با ساخت و مونتاژ قطعات صندلي در زيرزمين يك نمايشگاه با مساحت حدود 120 متر مربع، در خيابان فلسطين شکل گرفت. اين فرآيند، يعني از زماني كه صندلي نمونه خريداري شد تا آغاز توليد 2 سال (1371-1373) به طول انجاميد. در سال 1373 شركت نيلپر به صورت رسمي به ثبت رسيد.

   بعد از مدتي، به علت رونق فعاليت و نيز محدود بودن فضا، كارگاه به مكاني با مساحت 250 متر در سه ‌راه آذري منتقل شد. پس از حدود يك سال توليد در كارگاه آذري، زميني به مساحت1200 متر در چهاردانگه خريداري شد و كار ادامه يافت. اقبال فراوان بازار به محصولات نيلپر و نياز به بالا بردن ظرفيت، نشان‌دهندة درك و پيش ‌بيني درست مديريت در سال 1371 از نياز آيندة بازار بود. تا سال1380 فعاليت نيلپر بيشتر به صورت سنتي انجام مي‌شد و مديريت مجموعه عمدتاً با خود سهامداران نيلپر بود. بالا بودن ظرفيت توليد و مسائل پيش آمده در آن زمان، اين امر را مبرهن ساخت که به منظور حفظ و ارتقاي جايگاه نيلپر، نياز به مديريت علمي و مدرن در مجموعه ضروري است. با توجه به رويکرد هميشگي نيلپر که ارتقاي سطح کيفي و کمي محصولات و نظام فعاليت هاي خود بود، جستجوهاي فراواني جهت يافتن مشاوري کارآمد انجام شد و سرانجام شرکت مديران 21 که سابقه اي برجسته در زمينه مديريت علمي داشتند، انتخاب و وارد کادر مديريتي مجموعه شدند.

   به منظور توسعه فعاليت ها و حرکت به سمت توليد صنعتي، سازماندهي جديدي در نيلپر صورت گرفت. اين سازماندهي، تحقق ديدگاه توسعه‌اي كه مد نظر مجموعه بود را امکان‌پذير مي‌کرد. براي اين منظور، واحدهاي جديدي از جمله طراحي و مهندسي صنايع، شكل گرفتند. در سال 1381 عمدة تمركز شركت نيلپر بر روي اصلاح و توسعه‌ سيستم‌ها بود. از سال 1381 به بعد، به تدريج اين شركت، آموزش‌هاي وسيعي را در موضوعات مختلف، آغاز كرد. با پشت سر گذاشتن اين آموزش‌ها، از سال 1382، نيلپر به دانش مديريت استراتژيك احاطه يافت و واحدهاي شركت، استراتژي هاي مشخص و مدوني را به کار بردند. به تدريج در آن سال، محل توليد با كمك و هم فكري مشاورين، تغيير يافت و كارخانة وسيع و مجهزي در شهرك بهارستان، تأسيس شد. به اين ترتيب، از يك مكان با مساحت حدودي2000 متر مربع، به كارخانه‌اي با وسعت 36000 متر مربع با حدود 5000 متر مربع سوله، نقل مكان انجام شد. در کليه امور مرتبط به اين انتقال، اعم از مكان‌يابي و تأسيس كارخانه، اصول علمي مورد تأكيد مشاوران در نظر گرفته شد.

   با وجود اين پيشرفتها و افزايش در توليد و فروش، شرکت با معضلي جدي روبرو شد. وجود مشکلات کيفي و تحويل قطعات از طرف تامين کنندگان، عليرغم پيگيريها، آموزشها و ارائه تسهيلات متنوع، تامين کنندگان موفق به تحويل به موقع و با کيفيت قطعات مورد انتظار نيلپر نشدند. با توجه به تاکيدات فراوان از جانب مشاوران به شرکت و توصيه در زمينه تسلط بر زنجيره تامين کنندگان، با تلاش فراوان كارخانة بزرگ، مجهز و مدرن به مساحت 40000 مترمربع در شهرك صنعتي پرند، طراحي و ساخته شد و تمام امكانات مورد نياز، در آن پيش‌بيني گرديد. در سال 1387، کارخانه نيلپر از شهرک بهارستان کرج به شهرك صنعتي پرند منتقل شد.

   شرکت نيلپر هم‌ اکنون تنها شركت توليدكنندة صندلي در ايران است كه درصد بسيار زيادي از قطعات اوليه را در داخل مجموعه شرکت توليد مي کند. هدف اصلي اين سرمايه‌گذاري گسترده، افزايش كيفيت محصول، ارتقاي توانايي طراحي و كاهش قيمت تمام شده با رويکرد جلب رضايت بيشتر مشتريان است. تفاوتهاي اصلي شركت نيلپر و ساير رقبا را مي‌توان در قالب موارد زير بيان نمود:

 •    رويکرد نيلپر جهت تامين نياز بازار بهره گيري از تجهيزات مدرن بوده و در تمامي ارکان سازمان رويکرد توليد صنعتي مورد نظر قرار گرفته است.
 •    جلب رضايت مشتريان، افزايش ميزان رضايت مندي آنها با افزايش کيفيت محصول و ارائه خدمات پس از فروش مطلوب به کليه مصرف کنندگان، همواره يکي از آرمان هاي شرکت نيلپر بوده است.
 •    افزايش کيفيت و راحتي محصولات فعلي با بهره گيري از نظرات ارزشمند مشتريان و مشاورين زبده به عنوان يکي از فعاليت هاي اصلي واحد طراحي نيلپر در نظر گرفته شده است.
 •    برقراري سيستم جامع طراحي محصول با رويکردي دانش محور و در نظر گرفتن کليه الزامات مورد نياز کاربران، به برتري چشمگير کيفيت کاربري محصولات نيلپر منجر شده است.
 •    گسترش بازار محصولات از صندلي اداري به بازارهاي آموزشي، خانگي، رستوراني و ارائه محصولات در بازار مبل خانگي از ديگر امتيازات اين شرکت است و در نهايت استقرار سيستم جامع مديريت استراتژيک و پايبندي به اجراي کامل آن در جهت استمرار نظام جامع مديريت در کليه ارکان سازمان، اين شرکت را ممتاز مي کند.

کنترل کیفیت در نیلپر

يکي از اصلي ترين ارکان بيانيه ماموريت شرکت نيلپر افزايش کيفيت در جهت احترام به مشتري مي باشد. لذا واحد کنترل کيفيت در شرکت نيلپر همگام با آغاز توليد، تاسيس گرديد و متناسب با سيستمهاي کيفي روز دنيا حرکت نموده و ارتقا داده شد. پس از چند سال پياپي، نيلپر به اين باور رسيد که کيفيت مورد نظر را از طريق تامين کنندگان نمي تواند به دست آورد، لذا با اختصاص سرمايه اي سنگين درصد زيادي از توليد قطعات را خود بر عهده گرفت و کليه ماشين آلات و ابزار آلات مورد نياز را خريداري نمود.

به اين ترتيب وظيفه واحد کنترل کيفيت سنگين تر گرديد و کنترل ها از مرحله خريد مواد خام و اوليه طرح ريزي و اجرا شد. کليه محصولات، قطعات و مواد اوليه در مرحله ورود به سازمان و پس از آن در حين توليد و نهايتا در زمان تبديل به محصول نهايي با اتکا به چک ليست هاي دقيق کنترلي، آزمايشها و تستهاي منظم و جامع کنترل مي گردند.همچنين قطعاتي که نزد تامين کننده توليد مي شوند، در محل استقرار تامين کننده مورد بازرسي کامل قرار مي گيرند.

پس از ورود مواد و قطعات به داخل سازمان با استفاده از روشهاي نمونه گيري بر مبناي استاندارد ISO 2859، تست جامعي بر روي اين مواد و قطعات صورت گرفته و تنها مواردي که الزامات تست و آزمايش را تامين کنند وارد انبار مي گردند .همچنين کليه قطعاتي که فر آيند هاي ويژه اي از قبيل آبکاري روي آنها صورت مي گيرد به منظور انجام تست هاي خاصي از قبيل تست salt spray به آزمايشگاه شرکت فرستاده مي شوند که انجام کامل اين تستها بعضا هفته ها زمان مي برد.

اقلامي نظير چرم و پارچه که تحت تستهايي مانند کشش، سايش و رنگ پذيري قرار بگيرند نيز در طبقه مواد خاص مي گنجند.در ورودي سيکل تامين و انبار قطعات خام و مواد اوليه ايستگاههاي بازرسي متعددي گنجانده شده تا کليه مراحل تست و آزمايش بر روي مواد مذکور انجام پذيرد.بديهي است موادي و اقلامي که در هر يک از تست ها نتوانند الزامات استاندارد را کسب نمايند به تامين کننده اوليه عودت داده مي شوند.مرحله بعدي در روند کنترل کيفيت، کنترلهاي حين فرآيند مي باشد.

پس از انجام کنترلهاي حين فرآيند و در زماني که محصول نهايي آماده شد بازرسي محصول کليه توليدات را کنترل مي نمايد (چندين بازرس وظيفه کنترل محصولات را در انتهاي هر کدام از سه خط اصلي مونتاژ و دهها خط بزرگ توليد قطعات بر عهده دارند)

به منظور حصول اطمينان از صحت بازرسي ها و همچنين ارزيابي كيفيت محصول قبل از تحويل به مشتري، نماينده مديريت شركت از محصولات كنترل شده موجود در انبار محصول (محصولات آماده تحويل) نمونه گيري كرده و مورد ارزيابي قرار مي دهد.چنانچه عدم انطباقي مشاهده شود مجدد محصولات بصورت صددرصد كنترل و اقدامات ريشه اي جهت رفع نواقص انجام ميشود.

در مراحل مختلف کنترل و بازرسي جهت تائيد کيفي محصولات، آزمونهاي عملکردي و دوام صورت مي گيرد. با همين رويکرد آزمايشگاه مجهز جهت واحد کنترل کيفيت تدارک ديده شده که با آخرين تستها و استانداردهاي روز دنيا مشغول به کار مي باشد.لازم به ذکر است که به کليه محصولات، امتياز کيفي تعلق مي گيرد و اين امتیازات به صورت ماهانه جمع بندي شده و در کميته هاي کنترل کيفيت مورد تحليل قرار ميگيرد تا اقدامات مقتضي جهت بهبود هر چه بيشتر کيفيت محصولات صورت پذيرد.

در واحد کنترل کيفيت چندين اپراتور به صورت مستمر وظيفه ثبت اطلاعات، به روز رساني آنها و کنترل امتياز کيفي قطعات و تامين کنندگان و محصول نهايي را بر عهده دارند تا در صورت اختلاف کيفيت محصول با حد ايده آل فر آيند هاي مورد نياز به مرحله اجرا در آيد. واحد کنترل کيفيت نيلپر يکي از نقاط قوت و ضامن حفظ کيفيت به صورت مستمر مي باشد. اين واحد با در اختيار داشتن چندين کارشناس زبده، 2 سرپرست با تجربه و چند بازرس ويژه و نيز با بهره گيري از آزمايشگاهي مجهز به دستگاهها و ادوات آزمايش و اندازه گيري دقيق فعاليت خود را به نحو احسن انجام مي دهد و يکي از عوامل اصلي ماندگاري کيفيت محصولات نيلپر مي باشد.


طراحی در نیلپر

طراحي در نيلپر به عنوان مغز متفکر حوزه توليد، وظيفه انتخاب، طراحي محصول جديد، بهينه سازي محصولات موجود، استاندارد سازي مواد و فرآيندها و ايجاد بانک اطلاعات فني جامع رادرقالب روش اجرائي طراحي بر عهده دارد. بررسي نيازهاي بازار، بررسي مشخصات محصولات خارجي، بررسي ابعاد آنتروپومتري، مشخصات ارگونومي وجنبه هاي زيبايي شناختي طرح در هر محصول به صورت پيوسته مد نظر قرار مي گيرد.با بهره گيري از نظريات مشاورين مجرب و اساتيد بنام در زمينه هاي ارگونومي، طراحي صنعتي، چوب، پارچه، چرم وبه کمک پرسنل متخصص، طرح اوليه اصلاح و آماده مي شود.

پس از تکميل مراحل نمونه سازي و صحه گذاري، محصول جديد وارد فاز توليد انبوه خواهد شد.روندشرح داده شده به عنوان رويه استاندارد در توليد محصولات نيلپر شناخته مي شود و پيروي از اين روش موجبات موفقيت محصولات نيلپر را دربازارهاي مختلف فراهم کرده است. در مراحل مختلف فرآيند طراحي، با توجه به ضرورت و اهميت آن، جلسات بازنگري به صورت حرفه اي با مشارکت مشاوران و متخصصان مورد نياز انجام شده و فرآیند طراحی مورد تصديق و صحه گذاري قرار مي گيرد.

مشاوران و متخصصان مورد نظر، پس از بررسي و جستجوي بسيار از ميان اساتيد مطرح دانشگاه، شناسايي و انتخاب شده و قرارداد با ایشان منعقد مي شود. به اين ترتيب ارتباط واحد طراحي و مجموعه نيلپر با دانشگاه برقرار می شود. قبل از شروع توليد انبوه، واحد بازاريابي اقدام به تهيه طرح بازاريابي کرده و چگونگي ورود به بازار محصول و معرفي و شناساندن آن براي مشتري را تعيين مي کند و همزمان با توليد انبوه مطابق طرح بازاريابي، محصول وارد بازار مي شود.

فعاليتهاي اصلي طراحي در چهار زير گروه طبقه بندي مي گردد:

طراحي محصول جديد: با در نظر گرفتن نيازهاي بازار، الزامات طراحي، توان توليد و انجام فرآيندها يا امکان سنجي و نيازسنجي، فرايند طراحي يک محصول آغاز مي شود. سپس با در نظر گرفتن نوع محصول مورد نياز، طرحهاي اوليه متعددي توسط طراحان صنعتي تهيه شده و در کميته هاي مختلف مورد بررسي و صحه گذاري قرار مي گيرد تا نهايتا طرح اصلي انتخاب شود. به منظور عينيت بخشيدن وانجام فرآيند طراحي نهايي، واحد طراحي با استفاده از ابزارهاي مدلسازي، مدل طرح را آماده کرده وسپس به انتخاب مواد، مکانيزمها و قطعات مي پردازد. با همکاري واحد مدلسازي، نمونه اوليه آماده مي شود و پس از تائيد و تصويب نمونه اقدامات لازم جهت توليد انبوه صورت مي پذيرد.

بررسي و تطابق ابعاد آنتروپومتري، جنبه هاي ارگونوميک و زيباشناسي: ازجمله نکات ظريف و در عين حال بسيار با اهميت در صنعت مبلمان اداري، دانستن تفاوتهاي فيزيک بدني افراد، تمايزات مشاغل مختلف در نحوه استفاده از صندلي، نوع نيازهاي آن شغل و رسيدن به ديدگاهي همراستا با جامعه مشتريان از نظر زيباشناسي محصولات است. بديهي است که درک و بهره گيري مناسب از اين نکات با توجه به شرايط جغرافيايي، فرهنگي و ابعادي افراد هر جامعه متفاوت است. جاي تاسف است که شرکتهاي فراواني بدون در نظر گرفتن اين نکات مهم صرفا اقدام به کپي کردن محصولات ساير کشورها مي کنند که در نهايت موجب نارضايتي مشتريان و ايجاد مشکلات جسمي برای آنها مي شود. واحد طراحي نيلپر با در نظر گرفتن نکات فوق و شرايط بومي ذکر شده، هر محصول را به صورت جداگانه و با مشاوره متخصصين طراحي صنعتي مورد بررسي قرار مي دهد و تلاش مي کندکليه اين نکات در هريک از طرحها لحاظ شود.

استاندارد سازي محصولات: درکليه مراحل، مراجع طراحي که عبارتند از استانداردهاي جهاني (مانند استاندارد بين المللي Bifma)، استانداردهاي ملي (ISIRI) و نيز استانداردهاي داخلي نيلپر، ملاک کار کارشناسان متخصص واحد طراحي است .همچنين کارشناسان اين واحد، استانداردهاي ساير نقاط جهان را به صورت پيوسته رصد مي کنند و از نکات قابل استفاده بهره مي جويند.

آزمايشگاه: يکي از نقاط قوت واحد طراحي نيلپر دارا بودن آزمايشگاه مجهز صنعتي است که امکان انجام کليه آزمايشات مرتبط به استانداردهاي عملکردي/ ايمني بين الملليBifma/Ansys، استانداردهاي ملي ايران و استانداردهاي داخلي نيلپر را فراهم مي آورد. دراين آزمايشگاه کليه قطعات، مجموعه ها ومحصولات نهايي با دقت فراوان تست شده و درصورت تائيد، مجوز توليد رادريافت مي کنند.

با توجه به روند رو به توسعه نيلپر در كليه بخشهاي مختلف، بخش آزمايشگاه طراحي، استاندارد بين الملليISO 17025 درسال 1389و 1390 را دریافت کرد و به عنوان اولين آزمايشگاه همکار موسسه استاندارد ايران در صنعت مبلمان نيز انتخاب شد.


فرایند تولید در نیلپر

از اواخر سال 1388 با توجه به محدوديتها و کمبودهايي که در زنجيره تامين نيلپر بوجود آمد (همانطور که در تاريخچه عنوان شد) پروژه دروني سازي قطعات ورودي مطرح و آغاز شد. شروع اين پروژه با دروني سازي فرآيندهاي پرسکاري و جوشکاري انجام شد.

فرآيندهاي پرسکاري و جوشکاري

ازوجوه تمايز شرکت نيلپر با ساير توليدکنندگان، مي توان به دروني سازي فرآيندهایي نظيرجوشکاري ، برشکاري و پرسکاري اشاره کرد . هدف از انجام عمليات درونيسازي ، اعمال نظارت کامل و اطمينان از کيفيت مناسب مواد اوليه مصرفي و همچنين فرآيندهاي ساخت است . به همين منظور شرکت نيلپر با بهره گيري از تجهيزات صنعتي مدرن ، تهيه دستورالعملهاي مدون شده برای هر فرآيند و نيز با بهره گيري از ناظرين زبده به ارتقا کيفيت محصولات خود پرداخته است.

فرآيندهاي تزریق پلاستیک

همانگونه که پيش ازاين بيان شد ، هدف از درونيسازي فعاليتهاي توليدي ، افزايش کيفيت و نظارت مناسب بر روي توليد قطعات و همچنين کنترل کيفيت مواد اوليه مورد استفاده بوده است . در همين راستا شرکت نيلپر اقدام به تجهيز واحد تزريق پلاستيک با دستگاههاي مدرن و پرسنل مجرب نمود و با همکاري واحد تامين، بهره گيري از مواد اوليه مناسب را در اولويت فعاليت هاي خود قرار داد .يکي از نکات بسيار مهم در اين بخش بهره گيري از قالبهاي با کيفيت و اعمال شرايط خاص براي فرايندهاي پس از توليد است که به اين وسيله تغييرات در ابعاد و ساختار محصولات به حداقل خواهد رسيد .

فرآيندهاي تولید فوم

از واحدهاي توانمند شرکت نيلپر، واحد تزريق ابر و فوم است که به منظوردروني سازي اين مصنوعات درداخل شرکت تجهيزشده است.براي تجهيز اين خط توليد،ابتدا قالب ابر و فوم محصولات ساخته شده، سپس تجهيزات تزريق فوم سرد راه اندازي می شود. امکان نظارت کامل بر کيفيت مواد اوليه مورد استفاده، از ديگر مواردي است که بهبود کيفيت محصول را استمرار خواهد بخشيد.


شرکت نیلپر دارای گواهینامه ها و استانداردهای زیر می باشد:

 • گواهي نامه استاندارد اجباری از موسسه استاندارد برای کلیه صندلی های گردان
 • گواهي نامه استاندارد اتحادیه اروپا (CE)
 • گواهي نامه ارگونومی و کيفيت صندلي ، مطابق با استانداردهاي BIFMA,ANSI آمريکا از موسسه SGS
 • گواهي نامه کيفيت محصول مطابق با استانداردهاي BIFMA,ANSI آمريکا از موسسه SGS
 • گواهينامه استاندارد ISO 9001:2015 در طراحي و ساخت صندلي از موسسه هاي :IQNet,CISQ
 • گواهينامه شرکت TUV در زيمنه کيفيت در زمينه هاي طراحي ، توليد ، فروش و خدمات پس از فروش مبلمان اداري
 • پروانه کاربرد استاندارد تشويقي براي صندلي اداري
 • لوح برترين واحد نمونه و کارآمد صنايع مبلمان و تجهيزات اداري از ششمين جشنواره توليد ملي
 • لوح زرين و تنديس برترين توليد کننده در رسته صندلي و مبلمان اداري در نمايشگاه بين المللي سال 2009
 • لوح زرين صادر کننده برگزيده صادرات در نمايشگاه بين المللي مبلمان منزل و اداري سال 2009
 • لوح زرين برترين برند در صادرات مبلمان از کنفرانس بين المللي مبلمان در سال 2009
 • لوح زرين و تنديس بلورين برترين برند در عرصه صادرات در نمايشگاه بين المللي مبلمان منزل و اداري سال 2007
 • لوح زرين و تنديس بلورين برترين توليد مشترک خارجي –انتقال دانش فني در نمايشگاه بين المللي مبلمان منزل و اداري سال 2006
 • لوح زرين و تنديس بلورين برترين کيفيت صندلي اداري در نمايشگاه بين المللي مبلمان منزل و اداري سال 2005
 • انتخاب برند نيلپر در 100 برند برتر سال 87 ،نخستين جشنواره برند